Disse ørekroge

Her er der mulighed for at beskrive vejledninger, og fortælle om metoder til smykkefremstilling

Redaktør: rumlebumle

mace
Safir
Safir
Indlæg: 394
Tilmeldt: man 30. nov 2009 04:11
Tromlen er bestemt ikke nødvendig en fil klare det fint, hvorfor jeg bruger tromle er fordi jeg laver så mange af gangen
så det er hurtigere for mig at tromle dem :-)
Stine72
Perle
Perle
Indlæg: 43
Tilmeldt: man 4. jan 2010 09:07
Geografisk sted: Brøndby Strand
:) Pyha, dejligt at I andre klare det på almindelig file maner - så man ikke behøver det helt fancy udstyr...
Mange hilsener
Stine :-)
NatasjaA
Safir
Safir
Indlæg: 330
Tilmeldt: tirs 10. mar 2009 17:16
Geografisk sted: København
hmm jeg forstå stadig ikke hvordan i kan have så nemt ved det jeg har prøvet mange gange og mine kreoler bliver overhoved ikke pæne de bliver slet slet ikke lige slevom jeg bruge en sprittus eller andet til det..
lene hvad er det for en tang og tråd du snakker om er det noget du har i butikken??? hmm jeg må vel bare prøve igen..
Lise
Opal
Opal
Indlæg: 1028
Tilmeldt: fre 26. jun 2009 19:27
Geografisk sted: Aalborg
Kontakt:
NatasjaA skrev:hmm jeg forstå stadig ikke hvordan i kan have så nemt ved det jeg har prøvet mange gange og mine kreoler bliver overhoved ikke pæne de bliver slet slet ikke lige slevom jeg bruge en sprittus eller andet til det..
lene hvad er det for en tang og tråd du snakker om er det noget du har i butikken??? hmm jeg må vel bare prøve igen..
Natasja - det er vigtigt, at det tråd, du bruger, ikke er ujævnt og snoet. Prøv at rul det meget stramt omkring eksempelvis et stort vandglas, så det blivet stakt helt ud og ikke er ujævnt.

Du skal klippe 2 lige lange stykker, og lave et lille øje i den ene ende af hvert stykke, så kan du efterfølgende bøje det omkring enten en tynd tuch eller en tang - men bøj den vej, som tråden buer, det giver det fineste resultat.
Smykkehilsener
Lise
http://www.smykkekreationer.dk

Unikke og håndlavede smykker i ædelstene, ferskvandsperler samt sammen med Sterling sølv og forgyldt Sterling sølv.
NatasjaA
Safir
Safir
Indlæg: 330
Tilmeldt: tirs 10. mar 2009 17:16
Geografisk sted: København
ok. tak det må jeg så prøve...
strikpind
Perle
Perle
Indlæg: 11
Tilmeldt: man 19. apr 2010 21:26
Geografisk sted: Mørkøv
:-D Vil bare sige,at jeg bruger en gammel cabarundum slibesten opr. til knive, men den er for slidt til det nu, så jeg har neglet den fra min gemal. Mvh. Strikpind @};-
Husk: En god dag begynder om morgenen!
Besvar