



Redaktør: rumlebumle








Mange takmjanneh skrev:Det er rigtig, rigtig flot! Og ud over det er flot, kan jeg godt li' at man kan se, der ligger hånd- og arbejde bag.
Jeg køber mit kobbertråd hos ravstedhus.dk eller færdig oxideret hos: http://www.etsy.com/shop/JustWiremjanneh skrev:Kan du fortælle hvilken type kobbertråd, du bruger? Jeg løber lidt sur i materialerne og er bange for at få fat i noget forkert (med nikkel).
Jeg har leget lidt med bronze, men det ligner kobber rigtig meget når det bliver oxideret, så synes måske ikke forskellen er slående nok... Det er noget mere stift i det at arbejde med en kobber, og derfor ikke særlig godt til wire wrapping. Samtidigt er det faktisk lidt dyrere end kobber...mjanneh skrev:Har du prøvet at arbejde i bronze? Det har jeg meget lyst til, men det løber jo op

