Et par " trælse " dage.

Her er der mulighed for at snakke om alt det der ikke handler om smykker, bl.a hvad du får dagen til at gå med, dit arbejde, din familie, osv

Redaktør: rumlebumle

butler
Opal
Opal
Indlæg: 1463
Tilmeldt: man 9. feb 2009 12:42
Geografisk sted: Østjylland
Kontakt:
Jeg blev ringet op tidligt i går morges af min svigerdatter, som fortalte, at vores søn på 38 var blevet indlagt om natten med symptomer på en hjernebl. eller bl. prop i hjernen. Derfor var det en rigtig lang tur for mig derop tidligt i går morges.
Efter scanning og mange andre undersøgelser er han nu heldigvis frikendt for dette, men derimod er han blevet " lagt ned " af stress, som havde givet ham de samme symptomer. Han var faldet om og var ukontaktbar i næsten 5 minutter og da der igen var kontakt, kunne han ikke mærke sin højre arm og ben.
Nu er følelsen og kraften igen tilbage, og han er kommet hjem med strenge ordre på at han skal holde en længere arbejdspause. Han arbejder aldrig under 55 - 60 timer om ugen og sommetider mere.
Står tidlig op og spiser ikke altid når han har behov, for han skal lige lave det og det inden. Glemmer også tit at der skal væske til for at holde kroppen ordentlig igang.
Som lægen sagde. " Du har fået en alvorlig advarsel, så nu må du tænke på dig selv og leve sundere.
Ja en alvorlig forskrækkelse for os alle.
Hilsen butler :animals-cat: :animals-cat: :animals-cat:
Tiden flyver når perler sættes sammen.
http://www.amio.dk/butik/724/
rumlebumle
Opal
Opal
Indlæg: 1417
Tilmeldt: søn 14. jun 2009 08:15
Geografisk sted: Virum
Ja hold da op for en modbydelig oplevelse. Det er godt nok også mange timer han står til rådighed på/for hans arbejde. Det er liiiiige i overkanten, så vi må håbe han bliver bedre til at passe på sig selv og at vi andre også lige kan minde os selv om det. Det tror jeg nu nok, vi alle sammen kunne have brug for.
Kæmpe kram herfra.. :ymhug: :ymhug: :ymhug:
Brugeravatar
lisbeth
Opal
Opal
Indlæg: 2269
Tilmeldt: man 9. feb 2009 01:05
Geografisk sted: falster
Sikke en forskrækkelse at få Edith og godt at han har det godt igen mange kram herfra :ymhug: :ymhug: :ymhug:
Billede I LOVE CATS
Brugeravatar
anna-edith
Opal
Opal
Indlæg: 963
Tilmeldt: man 1. feb 2010 09:13
Geografisk sted: Holeby, Lolland
Kontakt:
Det var da en forskrækkelse af dimentioner, godt han har det bedre, håber han ændre sin livsstil markant. For at arbejde så mange timer om ugen er jo ikke det vores kroppe er giret til.

Mine tanker er hos dig Edith og dine.
Kæmpe krammer herfra. Ønsker Jer alle en rolig fremtid.

:ymhug: :ymhug: :ymhug: :ymhug: :ymhug: :ymhug: :ymhug: :ymhug:
Mød hver ny dag med et smil
http://www.didismykkerogdesign.dk
Brugeravatar
Shawnee
Opal
Opal
Indlæg: 986
Tilmeldt: tors 5. mar 2009 16:10
Geografisk sted: Nordsjælland
Kontakt:
Puha - det stress skal man altså passe godt på!
Og lære at lytte til sin krop!

Sender mange positive tanker. :ymhug:
De bedste hilsner
Mette


:angelic-little:

Venner er som engle, som hjælper os til at flyve når vores egne vinger har glemt hvordan. :angelic-flying:
Brugeravatar
Linda
Opal
Opal
Indlæg: 954
Tilmeldt: tirs 10. feb 2009 21:14
Geografisk sted: København N.
Kontakt:
Ja fuck det lorte stress, men godt at vide/høre det ikke var noget med blodpropper.....men håber og mon ikke han tager det alvorligt.

Knus til dig Edith :x-
Hvis man sniffer perlestøv - bliver man så endnu mere afhængig ??
Eva1950
Opal
Opal
Indlæg: 782
Tilmeldt: lør 7. mar 2009 20:12
Hvor er vi små når vi bliver ramt og Edith håber at han har mulighed at ændre sit liv

Mange store knus :ymhug: :ymhug: :ymhug:
Hilsen Eva1950
Lise Sonne
Opal
Opal
Indlæg: 1064
Tilmeldt: tors 20. aug 2009 14:30
Kontakt:
Håber han lytter godt til alle de gode råd og sin egen krop........ der er ikke et arbejde, der kan være så meget værd at man ødelægger sit liv for det.
Besvar